MAIN MENU
NEWSLETTER
INFO
Jesteśmy już na facebooku :-)
|
Aktualności
Rajd Styczniowy |
Regulamin XVIII Rajdu Szlakiem Powstania Styczniowego 24 stycznia 2015 r.
regulamin
tutaj
|
Komunikat |
Komunikat organizacyjny Porozumienia
regulamin
tutaj
|
Nagroda |
Nagroda Starosty za osiągnięcia w dziedzinie kultury
dla naszego Prezesa Włodzimierza Szafińskiego
30
grudnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie odbyła się III Sesja Rady Powiatu, którą
otworzyła i poprowadziła Przewodnicząca Rady Maria Barbara Chomicz. W części uroczystej sesji została
wręczona nagroda powiatu opoczyńskiego przyznawana corocznie za osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Laureatem tegorocznej nagrody za całokształt pracy na rzecz kreowania życia kulturalnego społeczności
lokalnych oraz za promowanie walorów dziedzictwa kulturowego powiatu opoczyńskiego został decyzją
kapituły w 2014 r. Pan Włodzimierz Szafliński Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego Oddział w Żarnowie.
Pan Włodzimierz jest
organizatorem życia kulturalnego miejscowych
społeczności, wspiera osoby przygotowujące się do
udziału w konkursach muzycznych, literackich, wiedzy
o regionie i plastycznych, organizuje rajdy,
wycieczki i wędrówki łącząc idee turystyczne z
propagowaniem dziedzictwa kulturowego.
więcej na stronie
www.opocznopowiat.pl/
Gratulujemy
Administrator
Oraz
członkowie PTTK
o/Żarnów
|
Info |
Rajd z Mikołajem
Żarnowski rajd z
Mikołajem to impreza piesza szczególnie lubiana
przez dzieci, które na spotkanie z Mikołajem
oczekują zawsze z dużą niecierpliwością.
V edycja tego rajdu odbyła się w piątek 5 grudnia 2014r. na
trasie okrężnej wokół Żarnowa przez Pilichowice, Trestę do Domu Kultury. Patronat honorowy nad
imprezą objął wójt gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki. Na starcie pojawiły się drużyny ze szkół
podstawowych z Bujen, Gomulina, Miedznej Drewnianej i Żarnowa oraz piechurzy z gimnazjum w Gomulinie,
Przedborzu i Żarnowie. Celem rajdu jest kultywowanie tradycji, promocja zdrowego trybu życia, poznanie
fragmentu gminy Żarnów i propagowanie odznak turystyki pieszej. Organizację imprezy wsparli:
Urząd Gminy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminna Biblioteka Publiczna w
Żarnowie. Duża grupa uczestników przyodziała mikołajkowe czerwone czapeczki, które nadawały
wędrującym swoistego kolorytu. Jak zwykle wszyscy otrzymali pamiątkowe odznaki rajdowe, mogli odbić
okolicznościową pieczątkę a w końcu Mikołaj wręczył każdemu uczestnikowi paczkę pełną słodyczy. Podczas
zakończenia imprezy jej patron nie miał łatwego życia. Najpierw rozdawał paczki, później ze skrzyni
pełnej prezentów wybrał upominki dla najmłodszych uczestników rajdu tj. około 3 lat liczącej Marty Fidelus i dwóch 6-cio latków Tobiasza Kmiecika i
Kacpra Wnuka, następnie wręczył około 50 upominków. Chwila wytchnienia nastąpiła gdy nowi członkowie
PTTK ze Szkoły Podstawowej w Gomulinie wraz z opiekunką dostali legitymacje naszego Towarzystwa.
Każdy żarnowski rajd jest także świętem dla zdobywających odznaki turystyki pieszej. Tym razem srebrną OTP otrzymał Patryk Więcek a brązową Patryk
Wośko - obaj z SKKT-PTTK przy Zespole Szkolno- Gimnazjalnym w Przedborzu, popularną OTP Marta
Krzywkowska i srebrne "Siedmiomilowe Buty" Izabela Mastalerz z SKKT- PTTK przy Szkole Podstawowej w
Żarnowie. W miejscu zakończenia imprezy eksponowana była wystawa związana z walkami 25 pp AK, którą przy
okazji mogli zwiedzić turyści. W rajdzie wzięło udział około 130 osób, a wśród nich także kilka mam i jedna babcia, co doskonale współgrało z hasłem " Turystyka łączy pokolenia ".
galeria
tutaj
|
Info |
Spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Zawodowych
We wtorek 2. grudnia
br odbyło się w ZSZ w Żarnowie spotkanie prezesa
miejscowego Oddziału PTTK z młodzieżą szkolną
.Oprócz licznie zgromadzonych uczniów wzięli w nim
udział dyrektorka szkoły Bożena Kołtunowska oraz
nauczyciele Tatiana Kosylak i Janusz Aleksandrowicz.
Tatiana Kosylak przedstawiła prezentację
multimedialną ilustrującą wszystkie działania
Oddziału w 2013 r. Były to rajdy piesze, wycieczki
krajoznawcze krajowe i zagraniczne, konkursy,
wyjazdy do teatru , szkolenia itp. Celem spotkania
było zachęcenie młodzieży do współpracy z PTTK oraz
rozważenie możliwości powołania w tej placówce
szkolnego klubu PTTK
|
Dyplom |
Sukces przywieziony z Legnicy
2 października br. odbyły się w Sieradzu eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży w wyniku czego jury wytypowało zwycięzców w poszczególnych kategoriach, kwalifikując ich do udziału w eliminacjach finałowych w Legnicy i Golubiu Dobrzyniu. Prawo reprezentowania woj. łódzkiego w Legnicy uzyskali: Marta Krzywkowska z SP w Żarnowie i Jan Zaborowski z SP w Topoli Królewskiej oraz Michalina Grzelak z Gimnazjum w Nowym Gaju i Natalia Drzewiecka z Gimnazjum w Topoli Królewskiej . Finał konkursu organizuje od 30 lat Oddział PTTK w Legnicy przy wsparciu m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i ZG PTTK w Warszawie.
Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 20 - 23 listopada i zgromadziła 57 uczestników z całej Polski (29 ze szkół podstawowych i 28 z gimnazjum). Miło nam poinformować , że z woj. łódzkiego do ścisłego finału jury konkursu zakwalifikowało Martę Krzywkowską z Żarnowa, która stanęła na wysokości zadania i uzyskała II miejsce w swej kategorii.
Marta zaprezentowała dwa teksty krasomówcze: "Rikszą po Ziemi Obiecanej" (5 minut) i "Zaproszenie na wędrówkę po woj. dolnośląskim " (7 minut ). Warto dodać, że oprócz drugiego miejsca otrzymała również nagrodę Młodzieżowego Jury . Do pierwszego miejsca zabrakło Marcie jedynie 0,12 pkt. , bowiem najlepiej oceniona reprezentantka woj. Podkarpackiego uzyskała 9,5 pkt. , a nasza 9,38 pkt. w 10 - punktowej skali . Opiekunką Marty była Grażyna Szafińska , która od 2002 r. ma na swym koncie 7 laureatów w tym : 2 pierwsze miejsca ( 2007 i 2008 r.), 4 drugie (2002, 2005, 2011 i 2014 r.) oraz 1 czwarte miejsce (2013 r.). Wśród gości konkursu znaleźli się min. prezes ZG PTTK w Warszawie Roman Bargieł, prezydent miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski i przedstawiciele władz oświatowych. Uczestniczącym w konkursie uczniom i ich opiekunom zapewniono szereg atrakcji jak np.: zwiedzanie z przewodnikami miasta Legnicy, wieczór jubileuszowy z degustacją tortu, seans filmowy dla uczniów i spektakl w legnickim teatrze dla opiekunów, a we Wrocławiu zwiedzanie nowo otwartego jedynego w Polsce afrykarium
galeria
tutaj
Włodzimierz Szafiński
|
Info |
Rajd z Mikołajem
regulamin
tutaj
|
Rajd |
XVIII Rajd Niepodległości
Od 18 lat Oddziały PTTK w Żarnowie i Końskich organizują wspólnie Rajd Niepodległości, którego tegoroczna edycja odbyła się 8 listopada br. na dwu trasach pieszych 7 i 14 km z miejscowości Niebo przez Piekło do Sielpi Wielkiej . Na starcie zgłosiły się drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i gimnazja z Aleksandrowa, Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Petrykóz, Skotnik, Szczercowa, Przedborza i Żarnowa. Wśród około 280 wędrujących turystów 160 było z woj. Łódzkiego, pozostała 120 osobowa ekipa pochodziła z woj. świętokrzyskiego . Celem rajdu jest uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli , poznanie Ziemi Koneckiej , promowanie turystyki pieszej i integracja turystów z różnych szkół i miejscowości . Tegoroczna impreza była kontynuacją ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Komisję Turystyki Pieszej ZG PTTK pod nazwą " Początki drogi ku niepodległości 1914- 2014 " , w której PTTK w Żarnowie ma swój znaczący udział. Podczas uroczystego zakończenia rajdu w pensjonacie " Komunalni" w Sielpi, odbył się występ uczniów SP i Gimnazjum w Żarnowie z programem słowno - muzycznym pt. "Pamięć " przygotowanym pod kierunkiem Grażyny Szafińskiej i Adama Boćka. Wiązankę pieśni patriotycznych wykonał zespół gitarzystów " Gamma " z żarnowskiego gimnazjum . Zarząd Oddziału PTTK w Żarnowie przekazał współorganizatorom rajdu okolicznościowy puchar za 18 lat współpracy rajdowej. Prezes Oddziału PTTK w Końskich Wojciech Pasek wręczył z kolei żarnowskiemu Oddziałowi medal z podobizną Jana Małachowskiego - kanclerza wielkiego koronnego - założyciela miasta Końskie . Odznaki turystyki pieszej otrzymali: Miłosz Polak i Rafał Nicoś - brązowe oraz Jacek Borawski i Patryk Wośko - popularne . Wręczono także legitymacje członkowskie Julii Jabłońskiej, Jakubowi Kozińskiemu , Damianowi Osowskiemu , Mateuszowi Wojciechowskiemu, Martynie Szulc i Klaudii Ślusarczyk . Pamiątką z imprezy będzie dla każdego odznaka rajdowa , a dla drużyn dyplom uczestnictwa . Mimo deszczowej aury towarzyszącej piechurom kolejny XVIII Rajd Niepodległości uznać można za udany i dobrze służący wychowaniu patriotycznemu dzieci i młodzieży szkolnej .
galeria
tutaj
|
Info |
Nasza aktywność na Facebook-u
więcej
tutaj
Pozdrowienia
Administrator
|
Info |
Kultura i turystyka
"Kultura i turystyka w kręgu wydarzeń" to tytuł ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w dniach 28-29 października br. w Łodzi z udziałem gości głównie ze środowisk naukowych z Polski, Belgii, Niemiec, Rosji i Litwy. Przedstawicielami naszego Oddziału PTTK byli Grażyna i Włodzimierz Szafińscy. Konferencja zorganizowana została przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego i Instytut Geografii i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego w gmachu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Oddział PTTK w Żarnowie organizuje od 18 lat wyjazdy do Teatru Wielkiego w Łodzi - ostatnio byliśmy na premierze opery narodowej" Straszny dwór", a 9 listopada będziemy oglądać balet " Dziadek do orzechów". Tym razem proponujemy naszym członkom i sympatykom wizytę w Filharmonii Łódzkiej w dn. 31 stycznia 2015 r. Zwiedzimy filharmonię, a następnie wysłuchamy koncertu orkiestry mającej już blisko 100 -letnią tradycję, prowadzoną obecnie przez głównego dyrygenta Daniela Raiskina urodzonego w Rosji ale przebywającego poza nią od 25 lat. Koszt udziału wynosi 35 zł. od osoby, ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Wyjazd jest imprezą non-profit, zachęcamy do udziału.
Pozdrowienia Wł. Szafiński
|
Polskie lasy |
Sadzenie lasu
Około 2 tys. posadzonych sosen to plon pracy społecznej wykonanej przez członków O/PTTK i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie w dniu 16 października br. Pomysł sadzenia lasu powstał podczas konferencji " Lasy w turystyce " zorganizowanej 10 maja 2014 r. w siedzibie Nadleśnictwa Opoczno w Sitowej . Realizacja nastąpiła w leśnictwie Dęba w pobliżu Poświętnego i jest wynikiem owocnej współpracy Oddziału PTTK w Żarnowie i Nadleśnictwa Opoczno. Sprawne działanie było możliwe dzięki zaangażowaniu nadleśniczego Dawida Kosylaka, leśniczego Mateusza Sarleji i specjalisty służby leśnej Piotra Stanika. Uczestnicy akcji sadzenia lasu z dumą i satysfakcją spoglądali na efekt swej pracy - nowy las, który już zaczął rosnąć . Przed powrotem do Żarnowa było jeszcze trochę czasu na pobyt w osadzie leśnej Ceteń i posiłek przy
ognisku. Sadzenie lasu to jedno z szeregu zadań podejmowanych przez nasz Oddział związanych ze sferą ochrony ojczystej przyrody.
Włodzimierz Szafiński
galeria
tutaj
|
Wielkopolski Park Narodowy |
Wielkopolski Park Narodowy
już za nami
powiększ zdjęcie
tutaj
galeria tutaj
Administrator
|
Rajd |
Turyści z Żarnowa w Bieszczadach
W dniach 3-5 października 2014 w Ustrzykach Górnych
odbył się XV Ogólnopolski Zlot Oddziałów i Kół Środowiskowych PTTK zorganizowany przez Oddział
"Ziemia Sanocka" w Sanoku . Wśród uczestników z Polski była też 6 - osobowa reprezentacja naszego
Oddziału. Na załączonej fotografii widzimy jedną z grup wycieczkowych przed schroniskiem PTTK " Pod Małą Rawką " w Bieszczadach do którego doszliśmy z
Przełęczy Wyżniańskiej.
|
Marta |
Duży sukces Marty
Miło poinformować , że Marta Krzywkowska -uczennica Szkoły Podstawowej w Żarnowie i członkini naszego O/
PTTK zdobyła I miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu
Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sieradzu. Konkurs odbył się 2 października br, a Marta zaprezentowała
2 teksty krasomówcze : " Rikszą po ziemi obiecanej " oraz " Zaproszenie na wędrówkę po Dolnym Śląsku ".
Pod koniec listopada Marta będzie reprezentować woj. łódzkie w finale ogólnopolskim w Legnicy .Konkurs
organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze przy wsparciu
Ministerstwa Edukacji Narodowej i ma kształtować wśród dzieci i młodzieży zamiłowanie do języka
ojczystego. Hasłem wiodącym jest " Pięknie opowiedzieć Ojczyznę ". Na zdjęciu wykonanym w
Sieradzu widzimy Martę Krzywkowską z Grażyną Szafińską , która przygotowała uczennicę do konkursu.
Włodzimierz Szafinski
|
Wycieczka krajobrazowa |
Wycieczka krajoznawcza do Pruszkowa i Sulejówka
regulamin
tutaj
|
Wycieczka |
GRECJA 2015 Z PTTK ŻARNÓW
Oddział PTTK w Żarnowie informuje, że w wakacje 2015 r. odbędzie się wycieczka do Grecji wg. załączonego programu. Bezpośrednim organizatorem jest Biuro Podróży PTTK z Rzeszowa z którym współpracujemy od kilku lat.
Warunkiem zapisu jest wpłacenie zaliczki w wysokości przynajmniej 300 zł.( zaczynając od września 2014r.) na konto bankowe Oddziału z dopiskiem "Grecja", a następnie systematyczne raty aby do końca maja była wpłacona pełna kwota.
regulamin
tutaj
|
Wycieczka |
Roztoczański Park Narodowy
Termin: 28-29 marca 2015 (sobota i niedziela)
Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Żarnowie i ma na celu poznanie ciekawych krajoznawczo obiektów przyrodniczych i kulturowych
Roztoczański Park Narodowy powstał w 1974 r. i obejmuje teren 8,5 tys. ha Roztocza Środkowego. Chronione są lasy jodłowo – bukowe, grądy oraz torfowiska przejściowe i wysokie. Symbolem parku jest tarpan, którego potomkowie tzw. koniki polskie żyją w ostoi puszczańskiej. Krajobraz Roztocza tworzą pasma wzgórz i wąwozy lessowe.
regulamin
tutaj
|
Wycieczka |
Wigierski Park Narodowy
Termin: 23-24 maja 2015 (sobota i niedziela )
Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Żarnowie i ma na celu poznanie ciekawych krajoznawczo obiektów przyrodniczych i kulturowych.
Park Narodowy powstał w 1998r. od 1976 był parkiem krajobrazowym. Zajmuje
15,1 tys. ha , w tym 2,9 tys. ha wód.
Centrum parku stanowi kompleks jezior wigierskich z jeziorem Wigry na
czele. Przez park płyną: Czarna Hańcza, Kamionka, Wiatrołuża. Występują tu bory sosnowe, sosnowo- świerkowe , lasy mieszane , grądy i olsy. Około 900 gatunków roślin naczyniowych, faunę reprezentuje 180 gatunków w tym m.in. bociany czarne, rybołowy, kanie, myszołowy; ssaki: bobry, łosie, dziki, jenoty, kuny, ryby: sieje, sielawy, stynki. Symbolem parku jest bóbr.
regulamin
tutaj
|
Rajd Rodzinny |
Rajd Rodzinny wokół Żarnowa
Patronat honorowy – Wójt Gminy Żarnów
dr Krzysztof Nawrocki
galeria
tutaj
|
Rajd |
Regulamin rajdu
tutaj
Regulamin konkursu
tutaj
Włodzimierz Szafiński
|
Kalendarz imprez |
Kalendarz imprez na 2015 rok
Zarząd Oddziału PTTK w Żarnowie przedstawia kalendarz imprez turystyczno - krajoznawczych na 2015 r.
Podając do wiadomości w/w dokument mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do udziału w naszych przedsięwzięciach.
Zobacz kalendarz
tutaj
Włodzimierz Szafiński
|
Niepodległość |
Oddział PTTK w Żarnowie włączył się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez Komisję Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie "Początki drogi ku niepodległości 1914 - 2014". W związku z tym odbędą się 4 imprezy turystyczno - krajoznawcze:
1.
Wycieczka do Muzeum - Historii Kielc w dniu 10 września 2014 r. połączona z prelekcją " Kielce
miastem legionów " oraz przejściem pod pomnik Czynu Legionowego w Kielcach
2. Udział w wojewódzkich - obchodach Światowego Dnia
Turystyki w Pabianicach z akcentem na 100 - lecie wybuchu I wojny światowej - 26 września 2014 r.
3.
Wycieczka do Muzeum - Józefa Piłsudskiego w Sulejówku połączona z pogadanką nt. początków drogi
ku niepodległości - 25 października 2014 r.
4 . XVIII Rajd - Niepodległości - 11 listopada 2014 r.
- impreza wspólna z O/PTTK w Końskich.
Poniżej prezentujemy znaczek z pierwszej imprezy związanej z wymarszem Pierwszej Kompanii Kadrowej z
Krakowa do Kielc , będącej dla dzieci i młodzieży swego rodzaju lekcją historii nawiązującą do
początków walki o niepodległą Polskę.
|
Wycieczka |
Bośnia i Hercegowina już za nami
Smak orientu
Członkom i sympatykom
Oddziału PTTK w Żarnowie pozostało już niewiele
krajów w Europie których nie zwiedzili w ramach
wycieczek krajoznawczych z naszą organizacją.
Ostatnią wyprawą pod nazwą " Smak orientu " była
wycieczka do Bośni i
Hercegowiny w dniach od 4 do 10 sierpnia br. w
której wzięło udział 36 osób.
Kraj z piękną
przyrodą i atrakcyjnymi zabytkami architektury
stanowi mozaikę kultur i religii a z jego najnowszej
historii wciąż
żywe są bolesne wspomnienia wojny domowej 1992 -
1995 r. Spotykamy tu obok meczetów , cerkwi i
kościołów wypalone i opuszczone domostwa, domy ze
śladami po kulach i cmentarze ofiar wojny.
Stolica Bośni i
Hercegowiny - Sarajewo to miejsce gdzie w dniu 28
czerwca 1914 r. dokonano zamachu na arcyksięcia
Franciszka Ferdynanda, następcę tronu Austro -
Węgier , co stało się przyczyną wybuchu I wojny
światowej . Po rozpadzie Jugosławii w 1992 r.
nastąpił atak i oblężenie miasta przez Serbów .
Blokada Sarajewa i ciągły ostrzał spowodowały śmierć
ok. 10 tys. mieszkańców a ok. 56 tys. zostało
rannych . Ale zanim dojechaliśmy do Sarajewa
ostatniego celu naszej wycieczki, przejechaliśmy pół
Polski , Słowację , Węgry i Chorwację . Pierwszym
celem krajoznawczym zwiedzanym na terenie Bośni i
Hercegowiny było miasto Jajce kandydujące do
wpisania na listę Światowego Dziedzictwa
Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ruiny twierdzy
tureckiej , mury obronne , zespół baszt, ruiny
kościoła i dzwonnica św. Łukasza, meczety i spora
liczba tradycyjnych domów muzułmańskich stanowią
podstawę do tego, że miasto uważane jest jako całość
za muzeum pod otwartym niebem. W centrum oglądać
można piękny wodospad rzeki Plivy, która uchodzi do
Vrbasu z
wysokości ponad 20 metrów, a kilka kilometrów za
miastem znajdujemy Jeziora Plivskie i zespół
zabytkowych młynów wodnych. Tu uczestnicy mieli
okazję spróbować" burka "potrawy pochodzącej z
kuchni tureckiej a popularnej w krajach bałkańskich.
Jest to nadziewane mięsem, serem lub szpinakiem
ciasto uformowane w długi wałek . Następnego dnia
pojechaliśmy do dawnego miasta tureckiego Poczitejl,
aby zobaczyć między innymi następną twierdzę
górującą nad doliną rzeki Neretwy . Wizyta w
meczecie Hadżi - Alija dała możliwość poznania
głównych zasad islamu i elementów budowy oraz
wyposażenia świątyni muzułmańskiej. Jednym z
najciekawszych miast Hercegowiny i jej stolicą jest
Mostar , znany w Europie chociażby z kamiennego
Starego Mostu zbudowanego w czasie gdy panowali tu
Turcy.
galeria 1 tutaj
galeria 2 tutaj
galeria 3 Sarajewo tutaj
Most zbudowany ponad
Neretwą dzieli miasto na część zamieszkałą przez
ludność chorwacką od części muzułmańskiej.
Unikatowa starówka Mostaru o cechach gwarnego miasta
tureckiego to przede wszystkim dzielnica Kujundżiluk
w której osiedlili się niegdyś kupcy i rzemieślnicy
- piękny przykład zabudowy z czasów osmańskich.
Obecnie pełno tu sklepów , kafejek i knajpek o
orientalnym charakterze. W centrum starego miasta
oglądnąć można XVII w. meczet Koski Mehmed Pasha, a
przy nim pomniki i grobowce oraz fontannę służącą do
rytualnego obmycia przed modlitwą. Z tego miejsca
mamy grupowe zdjęcie na tle Starego Mostu - symbolu
Mostaru.
Przewodniczka
zaprowadziła nas do placówki muzealnej jaką jest dom
Muslibegovicia, jednego z ciekawszych zabytków
architektury mieszkalnej okresu tureckiego z
początku XVIII w. Wnętrza z bogatym wyposażeniem
pokazują jak żyła bogata rodzina muzułmańska w
ubiegłych stuleciach. Typowym elementem wielu miast
Bośni i Hercegowiny z okresu osmańskiego jest wieża
zegarowa - sahat kula. W okolicy Mostaru jest
niezwykła atrakcja przyrodnicza, wywierzysko rzeki
Buny, dopływu Neretwy, która płynie 19 km pod ziemią
aby wypłynąć z głębokiej groty w miejscowości Błagaj
. Rzeka Buna zaliczana jest do pięciu najciekawszych
rzek podziemnych Europy. Przy źródle wznosi się
malowniczo położony klasztor derwiszów. W pobliżu
działają hodowle pstrąga, którego ławice widać w
krystalicznej wodzie rzeki. Następną zwiedzaną
atrakcją przyrodniczą był Park Przyrody "Hutovo
Blato" - znany w Europie rezerwat ptaków błotnych po
którego terenie płynęliśmy łodziami. Mieliśmy też
okazję podziwiać jeden z najciekawszych pomników
przyrody w Bośni i Hercegowinie "
Wodospady Kravice". Mają one o ok. 28 metrów
wysokości i
szerokość ok. 100 metrów. Przyciągają turystów nie
tylko z Europy a miejscowi twierdzą, że jest to cud
natury i najpiękniejsze miejsce w całej
Hercegowinie. Przed obiadokolacją zwiedziliśmy
jeszcze Medjugorje z sanktuarium Królowej Pokoju . W
piątym dniu wycieczki jadąc wąską i krętą drogą
przez góry dotarliśmy do jedynego bośniańskiego
letniska nadmorskiego w Neum . Kąpiel w Adriatyku i
plażowanie to duża
atrakcja tym bardziej że temperatura wody dochodzi
latem do 30 stopni Celsjusza. W drodze powrotnej
przejechaliśmy dwukrotnie granicę między Bośnią i
Hercegowiną a Chorwacją , zaliczając jeszcze 2
miejscowości: Stolac i Radimlje. Stolac uważany jest
za jeden z najciekawszych zespołów zabytkowych
Hercegowiny, są tu ruiny średniowiecznej twierdzy
obejmującej powierzchnię ponad 20 tys. metrów
kwadratowych.
Zamek istniał tu od
XV w. gdy miasto zajęli Turcy . Przez rzekę Bregavę
przerzucono kamienny most, którym dochodzi się do
dzielnicy (z tureckiego: mahala) Podgradskiej z
interesującym meczetem. Główna ulica Stolaca biegnie
wzdłuż Bregavy , spotykamy po drodze liczne
pozostałości młynów - było ich tu ok. 20. Ze wzgórza
zamkowego widać jak na dłoni miasto z meczetami,
mostami, łaźnią turecką i cerkwią prawosławną.
Zabytki są obecnie restaurowane dzięki środkom Unii
Europejskiej. W Radimlji zobaczyć można 133 stećki
tzn. nagrobki będące świadectwem historii
średniowiecznej Bośni i Hercegowiny. Są one pamiątką
okresu przedosmańskiego i stanowią symbol tej epoki.
Od 2002 r. cmentarz objęto ochroną jako " Obszar
Historyczny - Nekropolia Stećków ". Uczestnicy
wycieczki ocenili Bośnię i Hercegowinę jako kraj
bardzo atrakcyjny turystycznie i warty podróży.
Pamiątką pozostanie okolicznościowy znaczek z flagą
i symbolami kraju mostem w Mostarze i Sarajewem.
Włodzimierz Szafiński
|
Spływ |
V Spływ Kajakowy im. A. Ziomka już za nami
To już piąty rok Oddział PTTK w Żarnowie zorganizował spływ kajakowy rzeką Pilicą . Tym razem odbył się on w sobotę 12 lipca br na 19 km odcinku rzeki Pilicy od Maluszyna do Krzętowa. Komandorem
pierwszego żarnowskiego spływu w 2010 r. był Andrzej Ziomek , działacz turystyczno - krajoznawczy zasłużony dla PTTK, który zmarł jesienią tego samego roku. To właśnie jego pamięci poświęcono tegoroczną imprezę kajakową .
Na starcie przy moście w Maluszynie pojawiło się 41 osób z 46 zgłoszonych dużo wcześniej . Niektórzy sądzili , że padający rano w Żarnowie i okolicach deszcz będzie towarzyszył kajakarzom w trakcie spływu, ale na szczęście tak się nie stało. Padające w ostatnich dniach deszcze spowodowały natomiast znaczne podwyższenie poziomu wody w
rzece jak również zwiększenie szybkości jej przepływu. Mimo, że w przewodniku dla kajakarzy określono ten odcinek Pilicy jako łatwy w istocie był dość trudny min. przez leżące w wodzie drzewa i nisko usytuowane kładki przez rzekę stąd nie obeszło się bez wywrotek .Do mety dopłynęły wszystkie osoby, ale niestety część w mokrym odzieniu. Warto dodać, że V Żarnowski Spływ Kajakowy miał charakter imprezy międzynarodowej, ponieważ oprócz Polaków z woj. łódzkiego i świętokrzyskiego wzięło
w nim udział 5 Ukraińców ze Lwowa . Po dopłynięciu do Krzętowa i zdaniu sprzętu pływającego uczestnicy przejechali autokarem do Łęgu Ręczyńskiego na spotkanie integracyjne ze smażoną rybą w tle.
Włodzimierz Szafiński
galeria (Janusz Aleksandrowicz)
tutaj
galeria (Cezariusz Szulc) tutaj
galeria (Tatiana Kosylak)
tutaj
|
Wspomnienie z Londynu |
Trzy dni w Londynie
Tak nazywała się i tyle trwała kolejna wycieczka zorganizowana w dniach od 4 do 6 lipca br. przez Oddział PTTK w Żarnowie przy współpracy z jednym z krakowskich biur podróży. Wzięło w niej udział 35 osoby , które po podróży autokarem do Krakowa odleciały z lotniska Balice do stolicy Wielkiej Brytanii , aby zwiedzić jedno z najciekawszych miast Europy i świata . Zwiedzanie rozpoczęło się od alei Whitehall biegnącej od placu Trafalgar z kolumną Nelsona ku siedzibie Parlamentu ze słynną wieżą zegarową Big Ben - symbolem Londynu i całej Anglii.
W tej części miasta znajdują się reprezentacyjne budynki rządowe. Następnie nadszedł czas na Opactwo Westminster - miejsce koronacji
królów Anglii i miejsce pochówku słynnych Brytyjczyków: oprócz królów, naukowców (np. Isaac Newton, Karol Darwin),kompozytorów (np. Georg Friedrich Haendel), czy pisarzy (np. Karol Dickens. W katedrze mogliśmy zobaczyć dębowy tron koronacyjny służący od ok.
1300 r. obrzędom związanym z powołaniem nowego władcy Głównym ośrodkiem dawnego Londynu był zamek Tower of London, szczycący się 900 - letnią historią.
Spełniał on różne funkcje: królewskiej rezydencji, więzienia, zbrojowni, mennicy, skarbca dla królewskich klejnotów. Szczegółowe zwiedzanie z miejscowa przewodniczką pozwoliło na poznanie fragmentu historii Londynu i Anglii . Dziś dużą atrakcją jest m.in. wystawa Crown
Jewels czyli klejnoty koronne, a wśród nich trzy największe brylanty świata w tym słynny Koh - i - Noor znajdujący się w koronie Królowej Matki. Obok Big Bena symbolem Londynu jest także most Tower- neogotycka budowla z dwiema wieżami przerzucona przez Tamizę w 1894roku. W drugim dniu zwiedzaliśmy muzea takie jak :Muzeum Brytyjskie , Muzeum Historii Naturalnej i Galeria Narodowa. Na załączonej fotografii widzimy grupę wycieczkową żarnowskiego PTTK przed najsłynniejszym muzeum narodowym pełniącym funkcję kulturalnego archiwum świata .Zbiory są tak bogate, że na szczegółowe zwiedzanie trzeba poświęcić przynajmniej kilka miesięcy , my mieliśmy 2 godziny na wybrane sale . W Muzeum Historii
Naturalnej najwięcej emocji budzi galeria dinozaurów, ale również kolekcja geologiczna.
Przeszliśmy przez Hyde Park i ogrody Kensington a przy okazji zobaczyliśmy imponujący swymi rozmiarami pomnik księcia Alberta, małżonka królowej Wiktorii. Na przeciw pomnika znajduje się słynna sala koncertowa Royal Albert Hall. Galeria Narodowa specjalizuje się w malarstwie zachodnim od XIII do końca XIX w. i zawiera dzieła najwyższej klasy, wystawionych jest ponad 2200 obrazów. Jest wśród nich reprezentowane malarstwo weneckie, holenderskie, malarstwo wczesnego renesansu, kolekcja impresjonistów i postimpresjonistów.
Spotkamy tu dzieła Michała Anioła, Leonardo da Vinci, van Eycka, Tycjana, Tintoretto, Veronese, Moneta, Renoira, Degasa, Van Gogha i innych słynnych malarzy. Obiad w restauracji chińskiej oraz zwiedzanie dzielnicy chińskiej a później Soho - dzielnicy rozrywki to następne punkty programu. W trzecim dniu część grupy oglądało miasto z tzw. Londyńskiego Oka, ogromnego diabelskiego młyna działającego od 2000 r. przy nadbrzeżu w pobliżu Westminsteru. Idąc częścią parku św. Jakuba doszliśmy do pałacu Buckingham - rezydencji brytyjskich monarchów
od czasu koronacji królowej Wiktorii w 1837 r. Oglądaliśmy uroczystą odprawę wart poprzedzoną paradą królewskiej piechoty maszerującej w rytm grającej orkiestry wojskowej. Świetna jak na warunki angielskie pogoda pozwoliła na pełną realizację programu wycieczki, która
pozostanie miłym wspomnieniem z wakacji 2014 r. Uczestnicy mieli okazję przekonać się o walorach metra londyńskiego dobrze nadającego się do szybkiego poruszania po mieście, ale wg. oceny pilota wycieczki przebyli oni też ok. 35 km pieszo. Dobrą pamiątką oddającą charakter wycieczki pozostanie
znaczek z wieloma symbolami Londynu , jak chociażby czerwony piętrowy autobus miejski. Z lotniska Stansted, jednego z sześciu lotnisk Londynu wieczorem w niedzielę ruszyliśmy do Krakowa, aby stąd dotrzeć do Żarnowa, gdzie nastąpiło rozwiązanie wycieczki.
galeria (Alicji Szczegoelniak) tutaj
galeria 2tutaj
|
Londyn |
Wycieczka samolotowa
„3 dni w Londynie„
Termin: 4-6 lipca2014 r. ( piątek, sobota i niedziela )
regulamin
tutaj
|
Spływ kajakowy |
regulamin
tutaj
|
Wycieczka krajoznawcza |
Woliński Park Narodowy
galeria
tutaj
zdjęcia udostępnił
Cezariusz Szulc
regulamin tutaj
|
Brzegiem Pilicy |
Rajd Brzegiem Pilicy już za nami
galeriatutaj
Administrator
|
Wielkie Jeziora Mazurskie |
Wielkie Jeziora Mazurskie już za nami
galeria
tutaj
Administrator
|
Rajd |
|
Brzegiem Pilicy |
Regulamin XV II Rajdu „Brzegiem Pilicy”
31 maja 2014r
regulamin
tutaj
|
WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA |
Wielkie Jeziora Mazurskie
Termin: 24-25 maja 2014 (sobota i niedziela)
Główne cele wycieczki to:
• Największe jezioro w Polsce - Śniardwy
• Pieniężno – rezerwat rzeki Wałszy
• Bisztynek – pomnik przyrody „ Diabelski Kamień”
• Reszel – gotycki zamek biskupów warmińskich, mury obronne, mosty gotyckie i około 70 innych zabytków
• Mikołajki – centrum turystyki wodnej w Polsce, pomnik „Króla Sielaw”
• Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt żyjących w warunkach zbliżonych do naturalnych
regulamin tutaj
|
Konferencja |
|
Galeria Ujście Warty |
Ujście warty już za nami
galeria
tutaj
|
WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ |
WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ
1-3 maj 2014
Wycieczka realizowana jest w ramach współpracy z Klubem Słowackich Turystów „Manin” Povażska Tepla i przeznaczona jest w zasadzie dla członków Oddziału PTTK w Żarnowie i ma na celu poznanie ciekawych krajoznawczo i kulturowo miejsc u naszych południowych sąsiadów.
regulamin
tutaj
|
Konkurs |
Nasi w konkursie –„Poznajemy Ojcowiznę”
Sukcesem zakończył się udział młodych członków PTTK z Oddziału w Żarnowie w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę". Celem konkursu
jest popularyzowanie poznawania ziemi ojczystej, jej historii i teraźniejszości , pogłębianie wiadomości o miejscu zamieszkania i różnych zakątkach kraju w trakcie wędrówek oraz rozwijanie wśród
dzieci i młodzieży umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych i kulturowych swego regionu.
Podsumowanie konkursu nastąpiło w piątek 11 kwietnia br. w Domu Kultury w Ksawerowie, a organizatorem był Oddział PTTK w Pabianicach. Trzy wysłane do oceny prace znalazły uznanie jury konkursowego, które nagrodziło drugim miejscem Karolinę Kanię z Gimnazjum im. 25 pp AK w Żarnowie za pracę o Przedborzu pt.
"Zwykłe, niezwykłe miasto". Opiekunką Karoliny była Grażyna Szafińska. Również drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych otrzymali uczniowie Jakub Telecki i Szymon Lis z Białaczowa za pracę pt.
"Historia Szkoły Podstawowej w Białaczowie od XIII do XXI wieku". Opiekunką była Joanna Świątek. Dobrze wypadł też Miłosz Polak ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie, którego pracę" Moje wędrowanie z PTTK" jury zakwalifikowało na trzecie miejsce. Opiekunką pracy była Barbara Dukat. Gratulujemy
nagrodzonym i ich opiekunkom.
|
Beskid Sądecki |
Z wizytą w
Beskidzie Sądeckim
W dniach 29 - 30 marca br. rozpoczął się sezon wycieczkowy w Oddziale PTTK w Żarnowie. Pierwszą z zaplanowanych wypraw krajoznawczych był wyjazd do Nowego Sącza , Krynicy Zdroju i okolic. Jedną z atrakcji
Nowego Sącza jest Sądecki Park Etnograficzny, którego integralną częścią jest Miasteczko Galicyjskie gdzie zobaczyć można ratusz, atelier fotograficzne i pracownię zegarmistrza, remizę strażacką, aptekę i gabinet stomatologiczny, dom krawca, sklep kolonialny, magiel i zakład fryzjerski oraz inne obiekty z okresu późnej monarchii austro - węgierskiej. Po zwiedzeniu miasteczka udaliśmy się do miejscowości Hniezdne na Słowacji, gdzie od niedawna funkcjonuje "Nestville Park"- atrakcja turystyczna ukazująca dzieje regionu, tradycyjne rzemiosła i historię gorzelnictwa od XIII wieku aż po dzień dzisiejszy. Hniezdne zwane po polsku Gniazda były niegdyś najmniejszym miastem królewskim Węgier, pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1286 r.
Tuż obok leży Stara Lubowla znana z zamku, która w 1412 r. wraz z innymi miastami Spiszu staje się własnością Polski jako tzw. zastaw spiski. To tu w okresie potopu szwedzkiego ukryto polskie insygnia królewskie.
W drodze powrotnej do Nowego Sącza zwiedziliśmy jeden z najciekawszych zabytków sztuki sakralnej wpisany obecnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO - drewnianą cerkiew grekokatolicką p.w. św. Jakuba z początków XVII w . Powroźnik to miejscowość w Beskidzie Sądeckim przy ujściu Kryniczanki do Muszynki niegdyś zamieszkała przez ludność łemkowską. Program turystyczny w niedzielę zaczął się od zwiedzania Nowego a później Starego Sącza. Miasto Stary Sącz stanowiło w XIII w. ważny punkt handlowy na szlaku z Węgier do Krakowa. W roku 1280 księżna Kinga
,żona Bolesława Wstydliwego, ufundowała klasztor klarysek. Obiektami związanymi z kanonizacją św. Kingi są Brama Szeklerska i Ołtarz Papieski przy którym nasza grupa turystów wykonała pamiątkowe zdjęcie. Dalszym etapem imprezy w Beskidzie Sądeckim był pobyt w Kamiannej, znanym w Polsce ośrodku pszczelarstwa . Muzeum Pszczelarskie, Dom Pszczelarza i sklep z różnymi gatunkami miodu to kolejne obiekty które są odwiedzane przez turystów. I nareszcie nadszedł czas na Krynicę , nazywaną
perłą polskich uzdrowisk w której bywali m. inn. słynni ludzie związani z kulturą jak np. Jan Matejko , Artur Grottger, Stanisław Wyspiański, Adam Asnyk, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Julian Tuwim. Jan Kiepura wielki polski tenor zbudował tu hotel "Patria", a od 1967 r. Krynica organizuje Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury . Spacerując po Krynicy mieliśmy możliwość spróbować wód mineralnych i obejrzeć pomniki.
Nikifora, Mickiewicza, Józefa Dietla i Jana Kiepury . Na szczyt popularnego szczytu Beskidu Sądeckiego Jaworzynę Krynicką ( 1114 m npm) wjechaliśmy kolejką gondolową aby móc podziwiać rozległe panoramy górskie. W programie nie zabrakło również wjazdu kolejką linową na
Górę Parkową .Warto wspomnieć o kilku rzekach towarzyszących nam w podróży : Dunajcu, Popradzie, Kamienicy, Kryniczance, Kamiannej oraz dwu jeziorach: Rożnowskim i Czchowskim. Wyśmienita ,prawie letnia pogoda w ostatnią sobotę i niedzielę marca to dodatkowy atut w poznawaniu Nowego
Sącza i okolic pozwalający na delektowanie się urokami beskidzkich krajobrazów i zabytków. Jak zwykle pamiątką z wycieczki dla uczestników są odznaki, była też okazja do wręczenia dwu legitymacji nowo mianowanym instruktorom ochrony przyrody ( Jadwiga Joanna Burakowska i
Alicja Szczegielniak), a także legitymacji członkowskiej PTTK Monice Aleksandrowicz . Dyplomy i książki o tematyce krajoznawczej otrzymali Teodozja Krysiak za promocję turystyki rodzinnej i Jerzy Grabarczyk za aktywność w poznawaniu Polski i Europy z PTTK w Żarnowie
galeria
pierwszy dzień
tutaj
drugi dzień
tutaj
Włodzimierz Szafiński
|
Szlakiem Hubala |
Regulamin XVIII Rajdu
Szlakiem mjr Henryka Dobrzańskiego –„Hubala”
26. kwietnia 2014 r. (sobota )
regulamin
tutaj
|
WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ |
WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ
1-3 maj 2014
Wycieczka realizowana jest w ramach współpracy z Klubem Słowackich Turystów „Manin” Povażska Tepla i przeznaczona jest w zasadzie dla członków Oddziału PTTK w Żarnowie i
ma na celu poznanie ciekawych krajoznawczo i kulturowo miejsc u naszych południowych sąsiadów.
regulamin
tutaj
|
Teatr |
|
Pierwszy dzień wiosny |
regulamin
tutaj
|
Krajobrazy Polskie |
Regulamin XVIII Przeglądu Poezji
„Krajobrazy Polskie” 12 marca 2014.
Od 18 lat Oddział PTTK w Żarnowie przy współpracy z Urzędem Gminy i Gminną Biblioteką Publiczną w Żarnowie organizuje Przegląd Poezji " Krajobrazy Polskie ".
Zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji . Szczegóły w załączonym poniżej regulaminie.
regulamin
karta
zgłoszenia
|
RAJD STYCZNIOWY |
XVII RAJD SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Oddział PTTK w Żarnowie przy współpracy z Urzędem Gminy w
Aleksandrowie i Gimnazjum w Dąbrowie nad Czarną zorganizował w sobotę 18. stycznia 2014 r. XVII Rajd
Szlakiem Powstania Styczniowego . Rozpoczęcie imprezy nastąpiło przy pomniku powstańców 1863 -
1864 w Rożenku , gdzie uczestnicy wysłuchali pogadanki o genezie, przebiegu i skutkach powstania
styczniowego - tego największego zrywu niepodległościowego XIX w. w Europie.
Złożenie wiązanek
kwiatów, zapalenie znicza i uczczenie minutą ciszy
pamięci walczących o wolną Polskę poprzedziło
wędrówkę pieszą z Rożenka przez Borowiec i Dębową
Górę do Dąbrowy , gdzie w gimnazjum czekała na
rajdowców grochówka , ciasto i herbata. Po posiłku
nadszedł czas na prezentację multimedialną o
powstaniu przygotowaną przez wicewójta gminy
Aleksandrów Pawła Mamrota, historyka z wykształcenia
. Był to ważny element, ponieważ pozwolił na
wzbogacenie wiedzy przed zaplanowanym konkursem
historycznym związanym z tematyką rajdu. Najlepszymi
w teście o powstaniu okazali się członkowie SKKT -
PTTK przy Gimnazjum w Żarnowie Mateusz Kubiszewski i
Erwin Miśkiewicz, trzecie miejsce uzyskał Adam
Kacprzyk z SKKT – PTTK przy SP w Aleksandrowie .
Cenne nagrody książkowe były oprócz rzęsistych braw
uznaniem dla ich wiedzy . Około 70 uczestników rajdu
obejrzało również film promujący gminę Aleksandrów
na terenie której po raz 17- ty odbył się rajd
poświęcony uczczeniu kolejnych rocznic wybuchu
Powstania Styczniowego . Podczas zakończenia imprezy
zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, a nowe
członkinie ( Patrycja Brzozowicz, Anna Góralska i
Weronika Smardzewska z SP w Żarnowie ) otrzymały
legitymacje PTTK . Wszyscy dostali już na starcie
rajdu kalendarze imprez oddziałowych na 2014 r. oraz
znaczek będący z pewnością pamiątką z tej kolejnej
patriotycznej imprezy turystyki pieszej
Włodzimierz Szafiński
galeria tutaj
|
Foto relacja |
Podsumowanie roku
turystycznego 2013
W sobotę dnia 11.
stycznia 2014 r. odbyło się w Domu Kultury w
Żarnowie spotkanie podsumowujące kolejny rok
działalności Oddziału PTTK w Żarnowie . Wśród
zaproszonych gości znaleźli się Artur Ostrowski
-poseł na Sejm RP, Marek Ksyta - starosta opoczyński
, Mirosława Kozłowska - wizytator Kuratorium Oświaty
w Łodzi , Witold Sobolewski - zastępca dyrektora
Łódzkich Parków Krajobrazowych d/s ochrony przyrody
, Andrzej Wąsikowski - przewodniczący Komisji
Ochrony Przyrody ZG PTTK w Warszawie , Elżbieta
Przybył - kierownik z UG w Żarnowie , prezesi O/PTTK
w Końskich , Pabianicach i Sieradzu oraz dyrektorzy
miejscowych szkół . Po wprowadzeniu sztandaru
Oddziału , prezes Włodzimierz Szafiński przedstawił
sprawozdanie z działalności w 2013 r. , którego
ilustracją była prezentacja multimedialna
przygotowana przez Tatianę Kosylak . Wręczenie
odznaczeń i wyróżnień to kolejny punkt uroczystości
Medal Komisji Edukacji
Narodowej otrzymała Tatiana Kosylak , Odznakę
Honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa
Narodowego " Zasłużony dla kultury polskiej " Ewa
Borończyk , a Odznakę Honorową Ministerstwa Sportu i
Turystyki " Za zasługi dla turystyki " Barbara Dukat
. Brązowe Honorowe Odznaki PTTK dostały Jadwiga
Stańczyk i Beata Wieczorek , a brązową odznakę "
Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży " wyróżniono
Elżbietę Zając . Grawerton " Za pomoc w kształceniu
kadr programowych PTTK " przypadł w udziale
Witoldowi Sobolewskiemu , natomiast dyplomami
Oddziału uhonorowano Janusza Aleksandrowicza ,
Dariusza Banaszczyka , Marię Serafin, Sylwestrę
Słomczyńską , Alicję Szczegielniak i Agnieszkę
Warszadę . Wójt gminy Żarnów przyznał listy
gratulacyjne Grażynie i Włodzimierzowi Szafińskim
oraz Tatianie Kosylak . Karolina Kania , laureatka
IV miejsca w ubiegłorocznym finale Ogólnopolskiego
Konkursu Krasomówczego w Legnicy przedstawiła swój
tekst " Zaproszenie do Ogrodzieńca ", a później był
czas na wystąpienia gości . Głos zabrało kilka osób
gratulując osiągnięć w 2013r . i życząc zdrowia ,
siły i pomysłów na kolejne lata działalności .
Uczestnicy spotkania otrzymali broszurki ze
sprawozdaniem za 2013 r. oraz kalendarzyki imprez
oddziałowych na 2014 r. Konferansjerami byli młodzi
członkowie PTTK : Karolina Kania i Robert
Krzywkowski , którzy z dużym wdziękiem i znajomością
rzeczy prowadzili spotkanie. Osobom zainteresowanym
bliżej działaniami Oddziału w 2013r . polecamy
lekturę broszury (w załączeniu)
galeria tutaj
|
Foto relacja |
Kampinoski Park Narodowy
galeria 1
tutaj
galeria 2
tutaj
|
Zaproszenie |
|
Rajd Styczniowy |
Szlakiem Powstania Styczniowego
18 stycznia 2014 r. (sobota )
regulamin tutaj
|
Spotkanie |
Nadzwyczajny zjazd PTTK w Żarnowie
W czwartek 5 grudnia 2013 r. w Domu Kultury w Żarnowie odbył się Nadzwyczajny Zjazd Oddziału. Wzięli w nim udział delegaci wybrani na V Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy , który miał miejsce 12 stycznia ub. r . Jednym z ważnych elementów było wręczenie legitymacji i odznak PTP i IOP nowym członkom kadry programowej Oddziału . Uprawnienia przodownika turystyki pieszej otrzymali Magdalena Szołowska i Rafał Kozak , natomiast duża grupa otrzymała uprawnienia instruktora ochrony przyrody . Byli to: Elżbieta Ciszek , Barbara Dukat , Stefan Mirosław Grabski ,Rafał Kozak, Sabina Kubiszewska , Ewelina Stasiak i Elżbieta Zając . Również była okazja do poinformowania zebranych o rozszerzeniu uprawnień przodownickich na województwo świętokrzyskie przez kol. Adama Cygana i Wojciecha Dziubę . Zjazd podjął uchwałę o przyjęciu Statutu PTTK jako obowiązującego dla Oddziału w Żarnowie , który jest jednostką terenową Towarzystwa . Jednocześnie delegaci uchylili dotychczas obowiązujący statut Oddziału . W Nadzwyczajnym Zjeździe Oddziału w Żarnowie wzięło udział ponad 70 % uprawnionych delegatów
galeriatutaj
|
Dyplom |
Dyplom dla Karoliny
Ideę Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży najlepiej oddaje hasło" Pięknie opowiedzieć Ojczyznę". Zadaniem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych , zachęcenie do poznawania regionu i kraju , jego historii i dorobku oraz barwne przedstawienie tematu.
galeria
tutaj
|
WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA |
Park Narodowy „Ujście Warty”
Termin: 12-13 kwietnia 2014 (sobota i niedziela )
regulamin
tutaj
|
WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA |
Nowy Sącz i okolice
Termin: 29-30 marca 2014 (sobota i niedziela )
Uwaga, braku wolnych
miejsc.
regulamin
tutaj
|
Białystok galeria |
„Białystok i Białowieski Park Narodowy”
galeria
tutaj
|
Zapraszamy
|
PARTNERSKIE ODDZIAŁY
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAA
REKLAMA
Zostań Technikiem BHP
więcej informacji
tutaj
REKLAMA
REKLAMA
Agnieszka Górka
INFO
|