MAIN MENU
NEWSLETTER
INFO
|
Aktualności
PTTK
Żarnów |
|
PTTK
Żarnów |
|
Imprezy 2013 r |
Kalendarz imprez turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez Oddział PTTK w Żarnowie w 2013 r.
pobierz
tutaj
|
Rajd z Mikołajem |
III Rajd z Mikołajem
zobacz całą galerię
tutaj
|
WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA |
WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA
ANDORA - HISZPANIA - PORTUGALIA
Andora,
Saragossa, Madryt, Toledo, Tomar, Lizbona, Sewilla,
Kordoba, Alhambra, Barcelona
Termin: 6-17 lipca 2013 r.
Tym razem zapraszamy na wycieczkę do trzech krajów:
Andory – niewielkiego księstwa położonego w
Pirenejach, między Francją a Hiszpanią dla którego
głównym źródłem dochodu jest turystyka (ok. 80%),
Hiszpanii – która dla starożytnych Greków była
ziemią rodzącą złote jabłka Heraklesa, a dla Arabów
pierwszym piętrem nieba, oraz Portugalii – będącej
niegdyś potężnym imperium zadziwiającym wielkimi
odkryciami geograficznymi. Zobaczymy trzy stolice
Andorę La Vella, Madryt i Lizbonę, zabytki związane
z najwspanialszymi dziejami architektury Islamu
(zamki – alcazary, pałace i świątynie muzułmańskie)
a także wiele przykładów wspaniałej kultury
europejskiej. Walory przyrodnicze, zabytki
architektury i baza hotelowo-wypoczynkowa
przyciągają do Hiszpanii turystów z całego świata
(przybywa tu rocznie więcej turystów niż wynosi
ludność kraju).
Wycieczka realizowana jest w
ramach współpracy z biurem O/PTTK w Rzeszowie (wpis
do rejestru organizatorów turystyki i pośredników
woj. podkarpackiego nr 044/04) i przeznaczona jest
dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Żarnowie.
regulamin wycieczki
tutaj
|
Rajd Niepodległości |
XVI Rajd Niepodległości
zobacz całą galerię
tutaj
|
Park Krajobrazowy |
Ślężański Park Krajobrazowy
galeria
tutaj
|
Rajd NIepodległości |
Ślężański Park Krajobrazowy
Polskie Towarzystwo
Turystyczno – Krajoznawcze, którego poprzednikami
były Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo
Krajoznawcze propaguje wśród swych członków ideę
ochrony przyrody i hasło „Poznaj swój kraj i jego
przyrodę”. Już w 1873 w statucie Towarzystwa
Tatrzańskiego pojawił się zapis o ochronie przyrody,
a w 1908 r. w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym
powstaje komisja ochrony osobliwości przyrody.
więcej
tutaj
|
Rajd NIepodległości |
XVI Rajd Niepodległości
|
Rajd |
VI Rajd "Śladami Kazimierza Wielkiego"
Piękna pogoda towarzyszyła turystom zrzeszonym w żarnowskim PTTK w sobotę 29 września, którzy przemierzali trasę VI Rajdu "Śladami Kazimierza Wielkiego " w okolicach Przedborza. Nasz wielki monarcha często polował w lasach przedborskich ,gdyż dzikiego zwierza było tu niemało. 8 września 1370 r. to dzień feralny dla naszego wielkiego władcy. W pogoni za jeleniem w pobliżu wsi Żelazne Nogi (obecnie Żeleznica) spadł z konia i złamał nogę. Polowanie przerwano i ruszono do Krakowa, zatrzymując się po drodze min. w Sandomierzu, Łoniowie, Koprzywnicy i Nowym Korczynie. Wbrew zaleceniom medyka, król nie stronił od gorących kąpieli oraz biesiad z grzanym winem. Kiedy orszak dojechał do Krakowa król był już bardzo słaby. Zdążył jeszcze sporządzić testament i pożegnać się z najbliższymi. Zgon ostatniego z Piastów nastąpił 5 listopada 1370 roku o świcie. Dla upamiętnienia faktu pobytu króla Kazimierza Wielkiego i jego niefortunnego wypadku w miejscowości Żeleżnica ufundowano obelisk. Tu właśnie spotkali się na starcie rajdu turyści z Aleksandrowa , Białaczowa , Lubca , Przedborza , Radomska , Skotnik , Szczercowa i Żarnowa.Po powitaniu i krótkiej pogadance ponad 160 osobowa grupa rajdowiczów ruszyła na trasę rajdu , z Żeleżnicy przez Kajetanów, Mojżeszów do Starej Wsi . Przewodnictwo objęła opiekunka SKKT- PTTK przy Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Przedborzu Justyna Nicoś . Zakończenie imprezy odbyło się na terenie ośrodka Dojo - Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki w Starej Wsi. Dzięki uprzejmości pracownika Centrum , nasi turyści mieli okazję zwiedzić niektóre pomieszczenia oraz uczestniczyć w niezwykle ekscytującym pokazie walk wschodnich przedstawionym przez najlepszych w kraju, Europie a nawet świecie , polskich karateków. Sportowcy, których podziwialiśmy to członkowie kadry narodowej Polski , przygotowujący się do XVI Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym ITKF, które odbędą się w dniach 6 - 7 pażdziernika br. w Łodzi. Na zakończenie rajdu odbył się konkurs nt. Kazimierza Wielkiego i ziemi przedborskiej , przeprowadzony przez Wojciecha Roberta Dziubę - nauczyciela historii z Przedborza . Laureatami konkursu zostali : Kamil Gorzałczyński - I miejsce , Mateusz Łukasik - II miejsce (obaj ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie ) oraz Tobiasz Zagaj - III miejsce ( SOSW w Radomsku ). Była też okazja do wręczenia kilku legitymacji nowo przyjętym członkom PTTK i zdobytych wcześniej odznak turystyki pieszej. Miłym akcentem imprezy było spotkanie w plenerze z władzami Przedborza , wspólne biesiadowanie, ognisko turystyczne z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków oraz mecz piłki nożnej rozegrany przez dwie z drużyn rajdowych. Podziękowania należą się szczególnie organizatorom rajdu oraz życzliwym władzom Przedborza za tą ze wszech miar udaną imprezę.
Grażyna Szafińska
|
Rajd |
Łotwa Estonia Helsinki
odwiedź galerię
tutaj
|
Wielkopolska |
Wycieczka krajoznawcza - Wielkopolska
8 września 2012r
regulamin
tutaj
|
BIESZCZADY |
WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA
„BIESZCZADY”
(RAMOWY PROGRAM)
Termin:
13-14 października 2012 r. (sobota-niedziela)
Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Żarnowie i ma na celu poznanie ciekawych krajoznawczo obiektów leżących na terenie Parku Krajobrazowego
Pogórza Przemyskiego oraz poznanie walorów przyrodniczych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wyjazd nie ma charakteru komercyjnego, odbywa się na zasadzie samoorganizacji i jest imprezą non-profit.
regulamin
tutaj
|
Rajd |
Słowenia - Chorwacja
odwiedź galerię
tutaj
|
Rajd |
IX Rajd Polsko - Słowacki
regulamin
tutaj
|
Nad Bugiem |
Nasi turyści nad Bugiem
Dzieci i młodzież szkolna ze środowisk wiejskich mają od 8 lat okazję spotykać się na Ogólnopolskich Zlotach PTTK, które służą krajoznawczemu poznawaniu różnych regionów Polski, integracji młodych turystów, wymianie doświadczeń i prezentacji dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa.
Pierwsze dwa zloty odbyły się w Przedborzu, następne w Piątku k/Łęczycy, Biłgoraju, Sulęcinie, Szamotułach i Łęczycy. Tegoroczny zlot miał miejsce w Serpelicach nad Bugiem, w dniach 25-27 maja br. Bezpośrednim organizatorem tej turystyczno-krajoznawczej imprezy był Oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach przy pomocy władz miasta, gminy Sarnaki oraz przy merytorycznym i programowym wsparciu Komisji Środowiskowej Zarządu Głównego PTTK.
W zlocie wzięło udział 19 drużyn z 4 województw: łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego.
Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Siedlec, miasta które do 1999 r. pełniło funkcję miasta wojewódzkiego. Chyba najbardziej znanym zabytkiem Siedlec jest ratusz z postacią złoconego Atlasa trzymającego na swych barkach kulę ziemską.
Rynek Starego Miasta, katedra, Muzeum Regionalne i Diecezjalne, Plac Sikorskiego, pomniki oraz inne ciekawostki krajoznawcze, to program pierwszej części dnia. W drodze z Siedlec do Serpelic uczestnicy zatrzymali się w Sarnakach, miejscowości z pomnikiem nawiązującym do historii II wojny światowej. W tym rejonie zdobyto a następnie wysłano do Londynu szczątki rakiety V-2, stąd na pomniku znamienny napis „Oni uratowali Londyn” – to o żołnierzach AK. Również w Sarnakach zwiedzaliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej w tutejszym nadleśnictwie. Po kolacji w Serpelicach, które były bazą noclegową i żywieniową zlotu, nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na którą m.in. przybył prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński. Prelekcja multimedialna uzupełniła wiedzę o historii pozyskania informacji o latających bombach V-2.
Częścią rozrywkową uroczystego rozpoczęcia był występ wspaniałego muzyka grającego po mistrzowsku na harmonijce ustnej. Człowiek ten objechał z występami „pół świata”, wzbudzając duże zainteresowanie słuchaczy. Sobota 26-ego maja poświęcona została na zwiedzanie Serpelic leżących w Parku Krajobrazowym „Przełom Doliny Bugu”, odbył się rejs statkiem po Bugu, a następnie konkursy : krajoznawczy, plastyczny, wiedzy o przepisach ruchu drogowego i kolarski tor przeszkód. Wieczorem przy ognisku turystycznym poszczególne drużyny mogły zaprezentować się w konkursie piosenki. Wszyscy z ciekawością oczekiwali wyników współzawodnictwa i miejsc w klasyfikacji zlotowej. Komisje pracowały do późna w nocy, aby podsumować sobotnie konkurencje. W niedzielę odbyło się uroczyste zakończenie zlotu, wręczenie dyplomów, pucharów i innych wyróżnień. Z dużą satysfakcją możemy poinformować, że bardzo dobrze zaprezentowały się nasze drużyny z Żarnowa i Wieruszowa. W kategorii szkół podstawowych I miejsce w ogólnej klasyfikacji i puchar wójta gminy Sarnaki dla najlepszej drużyny VIII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK uzyskała Szkoła Podstawowa w Żarnowie, a w kategorii szkół gimnazjalnych drużynie z Gimnazjum w Żarnowie przypadło II miejsce.
W konkursie krajoznawczym i klasyfikacji ogólnej zlotu w kategorii szkół gimnazjalnych drużyna z Bralina – reprezentująca Oddział ZIEMIA WIERUSZOWSKA – zajęła III miejsce.
Warto wspomnieć, że autokarem wynajętym przez Oddział PTTK w Żarnowie podróżowały także drużyny z Białaczowa (SP i gimnazjum), Miedznej Drewnianej (SP), Szczercowa (gimnazjum), Przedborza (Zespół Szkolno-Gimnazjalny) oraz gościnnie drużyny z Bralina (woj. Wielkopolskie) i Gowarczowa (woj. Świętokrzyskie).
Do zobaczenia za rok!
Włodzimierz Szafiński
Galeria zdjęć udostępniona przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK przy Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie i Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Sokół” w Bralinie
Źródło i galeria tutaj
|
Dolny Śląsk |
Atrakcyjny Dolny Śląsk
Dolny Śląsk to region turystyczny bogaty w ciekawe obiekty krajoznawcze i przyrodnicze. Już jesienią ub. roku pojawił się pomysł, aby właśnie tam udać się na wycieczkę z członkami i sympatykami Oddziału PTTK w Żarnowie.
Wycieczka odbyła się w dniach 21-22 kwietnia, a głównymi atrakcjami były: zamek „Grodno” w Zagórzu Śląskim, Wambierzyce z kościołem i ruchomą szopką, Polanica Zdrój, wodospad Wilczki w Międzygórzu, Bystrzyca Kłodzka z Muzeum Filumenistycznym i twierdza w Srebrnej Górze. Zamek „Grodno” położony jest na wzgórzu „Chojna” będącym rezerwatem przyrody.
Obecnie jest tu muzeum. Polanica-Zdrój to uzdrowisko z Parkiem Zdrojowym z wieloma pomnikami przyrody, można tu zobaczyć skały z całych Sudetów a w pijalni zakosztować miejscowych wód mineralnych. Pierwszy dzień zakończyliśmy w Międzygórzu w pensjonacie „Nad Wodospadem”, gdzie była baza żywieniowa i noclegowa. Był jeszcze czas na oglądanie i podziwianie rezerwatu przyrody jednego z większych wodospadów w Sudetach „Wodospadu Wilczki”. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Bystrzycy Kłodzkiej ,która poszczycić się może wielowiekową starówką, murami obronnymi, basztami i gotyckim kościołem. Dużą atrakcją miasta jest Muzeum Filumenistyczne, jedyne tego typu w Polsce, gdzie przedstawione są dzieje krzewienia ognia, zbiór zapalniczek, etykiety zapałczane z całego świata. W sklepiku muzealnym kupić można oprócz różnych pamiątek także zapałki sztormowe, dymne i kowbojskie. Przed muzeum umieszczono średniowieczny pręgierz, zwany czasem słupem hańby.
Przez Kłodzko dotarliśmy do Srebrnej Góry gdzie wraz z przewodnikiem w historycznym stroju pruskiego żołnierza przemierzaliśmy zabudowania największej w Europie twierdzy górskiej. Król pruski Fryderyk II zwany Wielkim wybudował w Sudetach 3 twierdze: w Kłodzku, Świdnicy i Srebrnej Górze, aby utrwalić swoje panowanie na Śląsku. Było to w końcu XVIII wieku. Twierdza w Srebrnej Górze nigdy nie została zdobyta, a w czasie II wojny światowej był tu obóz jeniecki. Warto nadmienić, że wśród turystów sporą grupę stanowiły osoby zbierające punkty na odznakę „Turysta – Przyrodnik”, a zdobyły ich aż 24, ponieważ w drodze na Śląsk zatrzymaliśmy się w Sokolnikach k. Wieruszowa, aby zwiedzić zespół pałacowo – parkowy z XVIII w. Następnym przyrodniczym obiektem był rezerwat „Chojna” w Zagórzu Śląskim, liczne pomniki przyrody w Polanicy – Zdroju oraz rezerwat „Wodospad Wilczki” w Międzygórzu.
Wycieczka została udokumentowana fotograficznie, ponieważ był z nami prezes Oddziału PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA Rafał Dąbik krajoznawca-fotograf, który najpierw przekazał nam wiele wiadomości o Wieruszowie i okolicach, a potem dokumentował fotograficznie nasz pobyt na Śląsku.
Jak to zwykle bywa na wycieczkach organizowanych przez Oddział PTTK w Żarnowie przygotowane zostały okolicznościowe plakietki, które pozostaną oprócz wspomnień pamiątką z imprezy.
Włodzimierz Szafiński
Źródło i galeria tutaj
|
Zlot |
Zlot młodzieży - Serpelice
galeria tutaj
|
Zlot - Zakopane |
Tatrzański Park Narodowy
|
Pilica czka |
Wędrowali brzegiem Pilicy
galeria tutaj
|
Serwis komputerowy |
Masz problem z uruchomieniem komputera lub instalacją oprogramowania? Nie działa tak szybko jak “kiedyś”? Nie możesz połączyć się z Internetem? a może wkradł się wirus?
Oferuje pełną gamę usług w zakresie serwisu,
naprawy, optymalizacji, konfiguracji, instalacji lub
rozbudowy sprzętu, systemów lub ich podzespołów.
Usunę problem u państwa w domu, firmie lub Odbiorę i oddam komputer.
dla
członków PTTK
70% rabatu
zapoznaj się z ofertą
www.janusz-opoczno.republika.pl/
|
Pilica czka |
Regulamin XV Rajdu „Brzegiem Pilicy”
19 maja 2012r.
regulamin
tutaj
|
PTTK z Hubalem |
Wędrowali szlakiem "Hubala"
nowe zdjęcia w galerii
|
Wielkanoc PTTK |
Wielkanoc
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów.
Administrator
Janusz Aleksandrowicz
|
Wiosna z PTTK |
Rajd „Pierwszy dzień wiosny”
Chyba jeszcze w historii
oddziału PTTK W Żarnowie nie było tak pięknej pogody
w czasie rajdu „Pierwszy dzień wiosny”. W sobotę, 17
marca 2012 roku 190-osobowa grupa dzieci i młodzieży
z dziesięciu szkół podstawowych i gimnazjów z terenu
działania żarnowskiego PTTK, wyruszyła na wędrówkę w
poszukiwaniu wiosny.
Do Miedznej
Murowanej, gdzie był start rajdu przybyły dzieci i
młodzież z kół przy szkołach w Woli Krzysztoporskiej
i Bujnach, ze Specjalnego Ośrodka
Szkolno-Wychowawczego w Radomsku, SP i Gimnazjum w
Białaczowie, SP w Petrykozach, SP i Gimnazjum w
Żarnowie oraz największa grupa z koła PTTK przy SP w
Miedznej Drewnianej, pełniąca honory gospodarza,
ponieważ tu odbyło się później zakończenie rajdu.
Przewodnikiem tak licznej grupy rajdowej była
Elżbieta Zając z Miedznej Drewnianej, główna
organizatorka rajdu. Trasa wędrówki wiodła od tamy
przy zalewie w Miedznej Murowanej do Wąglan, gdzie
spalono i utopiono marzannę jako symbol odchodzącej
zimy, a następnie przemaszerowano do szkoły w
Miedznej Drewnianej. Sześciokilometrowa trasa
wycieczki pieszej bogata była w ciekawe krajobrazy,
malownicze mostki, ale nie obyło się też bez pewnych
przeszkód, na które napotykali młodzi wędrowcy. Dużo
emocji towarzyszyło m.in. młodym turystom podczas
pokonywania płynącego przy zalewie cieku wodnego.
Dzięki pomocy i asekuracji dorosłych obyło się bez
zbędnej kąpieli.
Po
przyjściu na metę rajdu na boisku szkolnym czekało
ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski.
Rajdowiczów i ich opiekunów przywitali wójt gminy
Białaczów Jan Jóźwik i dyrektorka SP w Miedznej
Drewnianej Mariola Zalega. Kolejną atrakcją był
konkurs o Irlandii, ponieważ 17 marca kraj ten
obchodzi dzień św. Patryka, patrona Zielonej Wyspy.
Dzieci ubrane na zielono zaprezentowały taniec
irlandzki, a następnie odbył się konkurs wiedzy o
tym kraju. Najlepsza okazała się Aleksandra
Szczepocka z Gimnazjum w Żarnowie, drugie miejsce
zdobył Kacper Kochanowski z SP w Miedznej
Drewnianej, a trzecie miejsce przypadło Jakubowi
Teleckiemu z SP w Białaczowie. Organizatorzy
przygotowali dla wszystkich, którzy mieli jakiś
zielony szczegół garderoby zielone lizaki. Część
uczniów miała czapki i kapelusze na których
„rozkwitały” wiosenne kwiaty, liście, gałązki a
nawet na chwile „przysiadły” barwne ptaki.
Najpiękniejsze nakrycia głowy należały do rodzeństwa
Małgorzaty i Mateusza Fidelusów, Izabeli Bernas,
Pauliny Gołąb i Julii Grzybowskiej ze Szkoły
Podstawowej w Żarnowie. Zakończenie rajdu było też
okazją do wręczenia legitymacji członkowskich,
zdobytych uprzednio odznak i dyplomów uczestnictwa w
imprezie. Legitymacje członkowskie wręczono Lili
Fidelus z Żarnowa i Jakubowi Piotrowskiemu z
Miedznej Drewnianej. Złote „Siedmomilowe buty”
otrzymali Mateusz Fidelus, Miłosz Polak i Anna
Ogłoza, a srebrne Dawid Murawski. Wszyscy to
członkowie SKKT przy SP w Żarnowie. Popularne
odznaki turystyki pieszej przypadły w udziale
Klaudii Bryks z SP w Miedznej Drewnianej, Bartoszowi
Baranowi z SP w Petrykozach oraz Izabeli Pankiewicz
z SP w Białaczowie. Odznaki brązową i srebrną
wręczono Mateuszowi Jędrasikowi oraz Justynie Głowie
z Gimnazjum w Żarnowie. Zarząd oddziału PTTK składa
tą drogą serdeczne podziękowania Szkole Podstawowej
w Miedznej Drewnianej za przygotowanie rajdu
„Pierwszy Dzień Wiosny”, a także gminie Białaczów za
sponsorowanie poczęstunku dla uczestników i
towarzyszenie im w zakończeniu rajdu.
zobacz
galerię
tutaj
Grażyna Szafińska
|
Disney i PTTK |
Odznaki Turystycznej Disney i PTTK
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jako partner merytoryczny akcji „Miki i Donald: Na rowerze dookoła świata” organizowanej przez The Walt Disney Company (Polska) ustanawia Odznakę Turystyczną Disney i PTTK zwaną dalej Odznaką
pobierz
Administrator
|
8 Marca 2012 |
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym Paniom
jak najmniej trosk w życiu, przychylności losu, radości z najmniejszych przyjemności oraz spełnienia wszystkich marzeń zarówno tych malutkich jak i troszkę większych.
Janusz Aleksandrowicz
|
Wiosna 2012 |
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Termin: 17 marca 2012r. (sobota)
regulamin rajdu
pobierz
Administrator
|
Słowacja czeka:-) |
WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ
Termin: 1-3.05.2012 r. (wtorek - czwartek)
pobierz
Administrator
|
Rajd Styczniowy |
XV Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego
Oddział PTTK w Żarnowie od 15 lat dba o upamiętnianie ważnych rocz-nic i troszczy się by wspólnie z dziećmi i młodzieżą szkolną zachować pamięć
o tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i oddali za nią życie.
Wystarczy wymienić kilka imprez związanych z historycznymi wyda-rzeniami jak np. Rajd Szlakiem mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, „Rajd Niepodległości” czy „Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego”.
Tegoroczna wędrówka „powstańczym szlakiem” przebiegała od Rożen-ka do Aleksandrowa (5 km) a zgromadziła ogółem 93 osoby w tym dzieci
i młodzież z SKKT-PTTK przy SP w Aleksandrowie, Białaczowie, Skotnikach, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowie oraz z SKKT-PTTK przy Gimnazjach w Bia-łaczowie, Przedborzu i Żarnowie.
Wcześniej jednak grupy turystów zgromadziły się przy pomniku po-wstańców styczniowych w Rożenku, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze oddając hołd bohaterom z lat 1863-64. Pogadankę na temat genezy i przebiegu powstania styczniowego wygłosił prezes O/PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński.
Składanie wiązanki kwiatów przy pomniku
powstańców styczniowych
Należy również dodać iż w rozpoczęciu jak również na całej trasie rajdu towarzyszył młodzieży zastępca wójta gminy Aleksandrów Paweł Mamrot.
Wyjątkowo udana jak na tę porę roku pogoda sprzyjała turystom zmie-rzającym do Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie, gdzie zaplanowano zakoń-czenie rajdu.
Całość grupy ubezpieczała grupa strażaków z Gminy Aleksandrów dba-jąc o porządek i bezpieczeństwo piechurów na trasie.
Po dojściu na metę rajdu wszyscy zostali powitani przez wójta Gminy Aleksandrów Dionizego Głowackiego, a następnie wysłuchali programu arty-stycznego przygotowanego przez młodzież ze SP w Aleksandrowie pod kierun-kiem Jadwigi Stańczyk.
Kolejną atrakcją imprezy była prezentacja multimedialna o powstaniu styczniowym poprowadzona przez wspomnianego wcześniej Pawła Mamrota. On też przygotował ciekawą prezentację o walorach turystyczno-krajoznawczych Gminy Aleksandrów przedstawioną w czasie gdy wybrani ochotnicy z kilku szkół zakończyli pisanie testu wiedzy o powstaniu stycznio-wym.
Pierwsze miejsce w konkursie historycznym zdobył Sebastian Szewczyk z SKKT-PTTK przy Gimnazjum w Żarnowie. Drugie równorzędne miejsca uzy-skali: Paulina Rudzka i Agata Dzitkowska z SP w Aleksandrowie oraz Dominik Sitkowski z SKKT-PTTK przy Gimnazjum w Białaczowie. Wszystkim zwy-cięzcom wręczono ciekawe nagrody książkowe.
Zakończenie rajdu było też okazją do wręczenia zdobytych odznak tury-styki pieszej. I tak odznakę brązową OTP otrzymała Karolina Kania uczennica Gimnazjum w Żarnowie, odznaki popularne zaś wręczono Małgorzacie Zieliń-skiej z SP w Białaczowie oraz Mai Gaworowskiej i Klaudii Wiśniewskiej z SP w Woli Krzysztoporskiej. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie legity-macji członkowskiej uczennicy klasy III z SP w Żarnowie Paulinie Gołąb.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe i kolorowe zakładki do książek oraz posiłek przygotowany przez nauczycielki SP w Alek-sandrowie. Drużyny rajdowe otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
XV Rajd Szlakiem Postania Styczniowego był formą uczczenia 149 rocznicy wybuchu jednego z największych zrywów niepodległościowych w XIX wieku, a jednocześnie stał się okazją do poznania interesujących zakątków gmi-ny Aleksandrów, integracji dzieci i młodzieży z różnych szkół oraz populary-zowania turystyki pieszej jako formy czynnego wypoczynku.
Grażyna Szafińska
|
Komunikat |
Jest już nowy kalendarz imprez na 2012r
pobierz
Administrator
|
Pisano o nas |
Obchody 15-lecia PTTK Żarnów;
Jubileusz w Żarnowie
7 stycznia w Domu Kultury odbyło się spotkanie z okazji XV?lecia Oddziału PTTK. Uroczystość prowadziła żarnowska młodzież, a przybyłych gości powitał prezes oddziału, Włodzimierz Szafiński
czytaj dalej: |
15
LAT MINĘŁO |
Obchody 15-lecia PTTK Żarnów;
Tatiana Kosylak
zdjęcia: Rafał Dąbik |
Komunikat |
WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA „DOLNY ŚLĄSK”
RAMOWY PROGRAM
pobierz
Tatiana Kosylak |
Komunikat |
SŁOWENIA I CHORWACJA
Lubljana - Półwysep Istria - Słoweńskie Alpy
RAMOWY PROGRAM
Planowany termin: 6-10 czerwca 2012 r. (środa - niedziela)
Zachęcam i pozdrawiam.
pobierz
Tatiana Kosylak |
Komunikat |
ŁOTWA, ESTONIA, HELSINKI
RAMOWY PROGRAM
Planowany termin: 9-15 lipca 2012 r.
Zachęcam i pozdrawiam.
pobierz
Tatiana Kosylak |
Zapraszamy
|
PARTNERSKIE ODDZIAŁY
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
INFO
|